☏ 553 400 340
VÝPRODEJ: SLEVY AŽ 50 %
Pořiďte si stylové žaluzie v naší zvýhodněné nabídce.

Jak rozdělit místnosti podle feng shui?

Obsah článku

Tradiční čínské učení feng shui se zabývá prouděním energií a tím, jak žít klidný a vyrovnaný život v souladu se svým okolím. Je možné, že vám tento způsob uvažování nic neříká a východní filozofické směry jsou pro vás tzv. španělskou vesnicí. I tak vám ale mohou některé z popsaných zásad pomoci k tomu si hezky a smysluplně uspořádat své bydlení, nebo vás alespoň navést správným směrem. V článku se podíváme trochu blíže na to, jak podle feng shui rozdělovat místnosti a obecně organizovat prostor.

Feng-shui-rozdeleni-pokoje

První zásadou je, že energie zvaná čchi by měla v prostoru volně proudit. Dům či byt by tedy měl disponovat jistou vzdušností. Na druhou stranu, neorganizovaný volný prostor, v němž jsou navíc dveře např. umístěny přímo naproti sobě, může podporovat snadný odchod bohatství z domu. To v praxi znamená, že rozdělování místností je možné a v mnoha případech přímo žádoucí. Otázkou pak je, jak a v kterých případech se pro něj rozhodnout.

Podle feng shui by oddělovač měl být tak akorát robustní; zatímco člověk by s ním měl v případě potřeby umět pohnout, příliš lehké oddělovače, které dokáže například převrhnout vítr, se nedoporučují. Nevhodné tak mohou být jakékoli zděné či sádrokartonové příčky, stejně tak posuvné stěny. Dobře může naopak posloužit paravan z přírodních materiálů, záclona, zástěna z květin či kus nábytku. Má-li být rozdělení především optické, lze použít koberec. Zrcadla pak své využití pro rozdělení najdou všude vyjma ložnice, kde by v ideálním případě neměla být vůbec.

Jak už bylo řečeno, energie by vaším domovem měla volně proudit, k rozdělení je tak dobré sáhnout pouze v případech, kdy to má jasný smysl (některé tipy uvádíme níže). Nikdy by nemělo jít pouze o okrasný prvek, zároveň by ale oddělovač měl zbytek místnosti esteticky doplnit, či dokonce pozvednout. Návštěvník by měl získat dojem, že je zástěna přirozenou součástí interiéru. Obecně je lepší používat přírodní materiály než syntetické látky, které mohou tok energií narušit.

Rozdeleni-pokoje-s-jednim-oknem-vertikalni-zaluzie

Jak rozdělit jednotlivé místnosti podle feng shui

Dětský pokoj

Příkladem místnosti, kde je dobré k nějaké formě rozdělení sáhnout, je dětský pokoj. Ten by měl být podle zásad feng shui rozdělen na tři zóny – klidovou, akční a neutrální. V klidové dítě spí, v akční si hraje a v neutrální má psací stůl, u nějž např. studuje. Mělo by být zřejmé, které část pokoje slouží k čemu, čehož lze docílit jednak rozdílnou volbou barev a jednak právě oddělovači. K tomuto účelu se hodí závěs nebo třeba kus nábytku. Rozdělení je ku prospěchu také v momentě, kde jeden pokoj sdílí více dětí: měl by zde existovat prostor společný, ale zároveň i soukromý, v němž se dítě cítí být nikým nerušené.

Obývací pokoj

Obývací pokoj by měl být oddělen od kuchyně, jelikož každá z místností slouží jinému účelu a má tak zcela jinou energii. Pokud uspořádání domu či bytu neumožňuje oddělení fyzické, je vhodné jej provést alespoň opticky, tj. jinou barvou výmalby, odlišnou podlahou či alespoň kobercem. Silně se doporučuje oddělení jídelního stolu od zbytku místnosti, např. pomocí paravanu, aby u něj zůstávalo maximum energie z konzumovaného jídla. Pokud máte v obýváku stolek určený pro intimní rozhovory, hodí se jej také alespoň částečně zakrýt a užívat jej právě k tomuto a žádnému jinému účelu.

Kuchyň

Co se týká kuchyně, zde by nemělo docházet k přímému kontaktu sporáku a dřezu, jelikož představují dva různé elementy, a sice oheň a vodu. Ideální je tedy umístit je od sebe co nejdál (např. vložit mezi dřez a sporák pracovní plochu).

Ložnice

U ložnice je důležité dbát na to, aby byla postel dostatečně oddělena od dveří. To jí poskytuje dodatečnou ochranu před nemocí a obecně negativní energií zvenčí. Použít zde lze třeba paravan nebo záclonu. Nevhodné je naopak použití zrcadla, které by se nemělo nacházet nikde v místnosti, jelikož může narušovat spánek. Pro maximální relax je ideální, aby místnost byla pravidelného obdélníkového tvaru. Je-li vaše ložnice ve tvaru L, lze přečnívající část oddělit např. pomocí šatníku.

Koupelna

Místnostmi, kterými z domova odchází nejvíce energie, jsou koupelna, a především pak záchod. Je-li toaleta umístěna v koupelně, měla by být od zbytku místnosti oddělena. Zde se výjimečně hodí užití příčky či jiného pevného oddělovače. Samotná koupelna by pak měla být zařízena tak, aby nejen sloužila své funkci, ale představovala i příjemné místo pro relax.

Zamyslete se také nad efektem barev

Podceňovat nelze také výběr barev, ať už jde o nátěry, koberce, stínění, nábytek či oddělovače. Sytá červená, žlutá či modrá barva mají povzbudivé účinky a dobře se tak hodí v akčních zónách místnosti či bytu. Světlejší zelená má naopak spíše uklidňující účinek, může se, stejně jako krémové barvy, hodit třeba do pokojů příliš aktivních dětí. Černá barva je spojena s temnotou a depresí, je tedy dobré jí v interiéru šetřit, bílá barva naopak navozuje pocit očištění a nových začátků.

Feng-shui-efekt-barev

Jako vhodný oddělovač mohou posloužit vertikální žaluzie či japonské stěny. Zajistí, že prostor bude rozdělený, avšak zároveň průchozí. Nabízíme ale i další typy funkčního a zároveň estetického stínění z různých látek a v mnoha barevných odstínech, s nímž si vystačíte téměř v každé situaci.

Přejeme vám mnoho štěstí při organizaci vašeho bydlení, ať už se rozhodnete některé ze zásad feng shui následovat, či nikoli.

Facebook
Twitter
LinkedIn

Související články

Připojte se k 8 237 milovníkům soukromí

🏠 průvodce světem žaluzií a rolet

🏠 inspirace pro váš domov

🏠 info o akcích a slevách vždy jako první

🏠 posíláme 2x do měsíce

Vaše e-mailová adresa je u nás v bezpečí.
Zásady zpracování osobních údajů

Související články

Nezávazná poptávka

NEW: Nezávazná poptávka

Ještě jedna věc…

Děkujeme za odeslání formuláře. Naši kolegové Vám budou v nejbližší době volat, a to z telefonního čísla s předvolbou 553 400 xxx. Abychom Vám stínili co nejdříve, buďte prosím na příjmu.

Upozorňujeme, že pro zrychlení celého procesu Vám můžeme volat i mimo běžnou pracovní dobu, tedy o víkendu nebo o svátcích. Jde nám jen o domluvení termínu nezávazné schůzky – zabere to sotva minutku.

Ve Vašem emailu najdete shrnutí odeslaných informací.

Výprodej

Pořiďte si stínění v jedinečné akční nabídce. Nakoupíte ho teď výhodně se SLEVOU až 50 %.