Jak sundat žaluzie

Žaluzie je třeba čas od času umýt a přidat jim trochu šťávy. Nelamte si hlavu s tím, jak sundat žaluzie. Jejich sundání není vůbec složitý proces a s naším návodem jej zvládne každý. Vhodnou demontáží zabráníte poškození lamel či ostatních částí žaluzie. Jakmile máte žaluzie sundané, můžete je lehce umýt či očistit jednotlivé částky. Stejný postup platí i v případě, že chcete jednotlivé součástky vyměnit za nové. 

Sundávání žaluzií vás nejčastěji čeká při velkých jarních (zimních) úklidech v domácnostech nebo při generálním úklidu ve vaší firmě. V domácnostech narazíte zejména na horizontální žaluzie, kdežto ve firmách stíní vertikální žaluzie. Ale ani to už není dogma a v posledních letech se v domácnostech stále častěji objevují právě “vertikálky”. 

Upozornění: Před demontáží pozorně prostudujte konstrukci žaluzií. 

Jak sundat horizontální žaluzie

Odpojení horizontálních žaluzií není složité. Nejprve sundejte boční krytky, které najdete na profilu žaluzie. Dále odšroubujte šrouby na obou stranách a žaluzie sundejte. U vodících vlasců máte dvě varianty – buď vlasce odříznete nebo vytáhnete kolíčky. Pozor, po vytažení kolíčků zůstává v zasklívacích lištách díra. Krytku sundejte z držáku řetízku, odšroubujte a máte hotovo. 

Upozornění: Když odstraňujete boční krytky horního profilu, musíte uchopit lamely a vysunout je rukou nahoru. Tím předejdete tomu, aby se nerozjely.

Jak sundat vertikální žaluzie

Jestli sundání horizontální žaluzií bylo snadné, tak vertikální jsou ještě snadnější. Vertikální žaluzie jsou pověšeny na principu záclon. Většinou jsou “vertikálky” rovnoměrně rozmístěny na římse, resp. uspořádány v řadě. Na jedné ze stran římsy je zátka – tu musíte odstranit (zátku zvedněte, nakloňte na stranu a vytáhněte). Jakmile odstraníte zátky, můžete opatrně vytáhnout jednotlivé lamely.

Dodržujte následující tipy a sundávání vertikálních žaluzií bude hračka:  

Před započetím úkonu dejte vertikální žaluzie do polohy, aby prosvítalo světlo. Lamely jdou otáčet.

  • Odepněte řetízek, který svazuje závaží vertikální žaluzie. Po odepnutí řetízku vyndejte závaží. 
  • opatrně sundejte lamely z háčku, na kterém jsou pověšeny a naviňte “vertikálky” do role.

Pokud chcete žaluzie vyčistit, přečtěte si článek, jak vyčistit žaluzie.

Kdy je potřeba sundat žaluzie?

Žaluzie můžete samozřejmě sundávat dle libosti. Pokud se bavíme o interiérovém stínění, tak to nečelí nepříjemným povětrnostním podmínkám a může viset u oken takřka neomezeně. Ideální bude, když si jedenkrát do roka najdete čas a žaluzie sundáte a vyčístíte. Zvýšíte tak jejich životnost a funkčnost.

Žaluzie je dobré sundat když:

  • je chcete vyčistit
  • je chcete opravit
  • si chcete namontovat elegantnější stínění, třeba plisé 
  • chcete umýt okna
  • uznáte za vhodné

Nyní už víte, jak sundat žaluzie. A pokud stále tápete nebo si přejete namontovat elegantnější stínění do interiéru, máte štěstí. Jste tady správně. Kontaktujte nás přes formulář níže a my se vám ozveme. Zaměření zvládáme do 48 hodin a montujeme téměř po celé České republice.

Víte, že...

Stále platí naše akce na demontáž starých žaluzií ZDARMA? Objednejte si nové interiérové stínění od nás a my vaše staré žaluzie demontujeme a šetrně zlikvidujeme. Na oknech se vám vyjímají nové žaluzie a vy nemusíte řešit otravnou likvidaci starých. Řekněte. Jak krásně to zní? 

Facebook
Twitter
LinkedIn

Související články

Jak správně vybrat markýzu

4 tipy, jak vybrat markýzu

Zjistěte s námi, jak vybrat markýzu. Jednoduše, správně a rychle. Markýza představuje efektivní ochranu před sluncem, ale také před pohledy zvědavců nebo před povětrnostními vlivy

PŘEČÍST »

Související články

Jak správně vybrat markýzu

4 tipy, jak vybrat markýzu

Zjistěte s námi, jak vybrat markýzu. Jednoduše, správně a rychle. Markýza představuje efektivní ochranu před sluncem, ale také před pohledy zvědavců nebo před povětrnostními vlivy

PŘEČÍST »

Nezávazná poptávka

Získejte od nás DÁREK

Vyberte si jeden z našich produktů a my vám k tomu přibalíme moderní difuzér.

Provoňte si váš byt esenciálními oleji!