VÁNOČNÍ AKCE: 2+1 ZDARMA
Každý třetí kus stínění je na nás. Pořiďte si stylové žaluzie v naší zvýhodněné nabídce.

Jak vyměnit textilní pásku žaluzie?

Obsah článku

Při správné údržbě – která obnáší především šetrné zacházení a pravidelné čištění – se s nutností opravy či výměny součástek setkáte pouze výjimečně. Přesto může k poškození dojít, ať už opotřebením, nebo působením vnějších vlivů. Na našem blogu vám přinášíme rady, jak se s těmito situacemi popasovat.

Vymena-navijeci-pasky-zaluzie

U běžných horizontálních žaluzií se nejčastěji setkáme se třemi typy problémů. Tím prvním je rozbitý řetízek. U něj se může buďto poškodit spojka, nebo dojít k přetržení – v takovém případě je bohužel potřeba jej vyměnit. Více se dozvíte v našem článku Jak opravit řetízek na žaluzii.

Druhou situací, s níž se lze běžně setkat, je rozbitý vodící silon. Zvláště u starších žaluzií se může silon mj. vlivem UV záření snadno roztřepit, zkřehnout a následně zlomit. Návod, jak si poradit s opravou, jsme přinesli v článku Jak opravit lanko na žaluzii.

V tomto článku se podíváme na třetí nejběžnější situaci, a sice opravu textilní navíjecí pásky žaluzie neboli textbandu. Nutnost její výměny poznáte tak, že začnete mít problém s vytažením žaluzie, jedna strana se oproti druhé začne vytahovat nakřivo, případně si zkrátka všimnete jejího třepení.

Pokud k jakémukoli poškození pásky dojde, je nejsnažším řešením ji vyměnit. Máte-li s tím už nějaké zkušenosti, bude to jednodušší, nicméně zvládnout to může hravě každý. Jde o otázku několika minut a ušetříte si tím náklady za výjezd technika.

Zvládnu textilní navíjecí pásku vyměnit sám. Jak na to?

Níže přinášíme podrobný návod, jak navíjecí pásku vyměnit.

POZOR! Pamatujte, že jakmile se do výměny pustíte, měli byste v ideálním případě vyměnit všechny pásky, jinak se bude žaluzie nejspíše vytahovat nerovnoměrně.

Co budeme potřebovat?

  • textilní pásku/pásky
  • koncovky textilní pásky s aretací
  • šroubovák
  • nožík

 

Začneme tím, že si naměříme délku pásky, a to od horní hrany okna po spodní. Žaluzii následně ručně vytáhneme nahoru, odstraníme krytky a odšroubujeme všechny upevňovací šrouby. Poté položíme celou žaluzii na parapet. Aby bylo možné ji od okna odnést, je třeba vyjmout fixační kolíčky a vodící struny z okna.

Vymena-textilni-pasky-zaluzie

Z žaluzie vysuneme vedení řetízku a uvolníme vodící strunu. Následně vysuneme tyč z horního profilu, vycvakneme koncovku pásky a vytáhneme starou pásku. Povytáhneme kladku navíjení a vyjmeme zbývající část pásky.

Novou pásku protáhneme původním otvorem v navíjecí kleci a zajistíme ji pootočením navíjecí kladky. Je třeba dbát na to, abychom všechny kladky v žaluzii navíjeli stejným směrem. Pásky provlečeme všemi lamelami, při tom dbáme, aby žebříček byl na vnitřní straně lamel a aby se pásky při navlékání nikde nepřetočily. Konec pásky pak zajistíme koncovkou s aretací.

Do žaluzie vrátíme zpět tyč, na kterou nasadíme vedení řetízku, a zajistíme vodící strunu. Žaluzii pak připevníme zpět k oknu a nasadíme krytky. Po namontování vyzkoušíme, zda se žaluzie správně navíjí, a bude-li to třeba, uvolníme jistící klínek a upravíme délku pásky. Nakonec schováme přebytečnou pásku do spodní části profilu žaluzie a tím jsme s výměnou hotovi.

Facebook
Twitter
LinkedIn

Související články

Pomahame v ADRE

Montujeme žaluzie a pomáháme

Zúčastnili jsme se dobrovolnického dne pro DC ADRA Ostrava. Dobrovolnickému centru jsme namontovali vertikální žaluzie do kanceláří zcela zdarma. Podívejte se, jak to probíhalo.

PŘEČÍST »

Související články

Pomahame v ADRE

Montujeme žaluzie a pomáháme

Zúčastnili jsme se dobrovolnického dne pro DC ADRA Ostrava. Dobrovolnickému centru jsme namontovali vertikální žaluzie do kanceláří zcela zdarma. Podívejte se, jak to probíhalo.

PŘEČÍST »

Nezávazná poptávka

NEW: Nezávazná poptávka

Vánoční akce: 2+1 zdarma

Před Vánoci jsme si pro vás připravili AKCI. Každý třetí kus stínění je na nás. Dopřejte svému domovu změnu.